Duben 2015

Arabský víkend

12. dubna 2015 v 20:40 | Vera | 
Víkend, kdy moje duše plesala - tenhle týden se od pátku do neděle vskutku vyvedl!


Čtenářský deník - březen 2015

6. dubna 2015 v 15:47 | Vera |  Čtenářský deník
1. 3 - Randy Susan Meyers - Pohodlné lži (vlastní) - Od této knihy jsem čekala víc. Anotace zněla vážně zajímavě a tak nějak jsem doufala, že to zajímavé i bude. Bylo, to neříkám, ale čekala jsem v tom něco opravdu navíc. Nějakou pořádnou zápletku, něco, u čeho bych zůstala koukat s otevřenou pusou a chvíli nemohla ani dýchat, v co u většiny knih doufám. No, bohužel jsem to ale nenašla. Neříkám, že kniha stála úplně za nic, každopádně mohla být zajímavější, námět totiž nebyl tak úplně špatný. Četla se na jeden nádech, to ano, ale není to vyloženě kniha, od které bych se nemohla odtrhnout.

8. 3. - Nizár Kabbání - Kníže lyriků, básník pro všechny (knihovna) - Knihu jsem četla do školy. Je to sbírka básní. Já, jakožto velký nemilovním poezie, jsem knihu přesto přečetla na jeden nádech a četla se mi dobře. Básně jsou pěkně podané, některé lépe, ale to už je spíš má osobní malá výtka.

9. 3. - Robert Galbraith - Hedvábník (vlastní) - Kniha, na kterou čekal celý svět, včetně mě. Koupila jsem si ji hned v den, kdy vyšla na světlo světa, ale musela jsem si kvůli školním povinnosten její čtení nechat ještě chvíli ujít. Toho času ale rozhodně nelituji. Nejsem milovníkem detektivek, ale JK mě dokázala tak moc uchvátit už první knihou, že jsem se druhé nemohla dočkat (a dokonce dokážu přečíst i jiný detektivní román - díky JK!). Kniha se četla sama a ačkoli jsem vraha odhalila skoro hned, konečná zápletka mě překvapila, takže jsem byla spokojená. JK opět nezklamala, jsem nadšená a už teď se nemůžu dočkat dalšího příběhu Cormorana Strika.

13. 3. - Chalil Džibrán - Prorok, Zahrada prorokova (knihovna) - Dašlí kniha čtená do školy. Toho, že jsem tuhle knihu přečetla nicméně vůbec nelituji, na rozdíl od některých jiných. Hned u druhé kapitoly mi do oka padla podivná podobnost s Coelhovým Rukopisem nalazeným v Akkonu. Troufám si tvrdit, že tady se Coelho Prorokem inspiroval. Kniha se okamžitě zapsala do mých oblíbených, protože se četla velmi snadno a byla pro mě příjemným překvapením.

18. 3. - Lois Lowry - Dárce (knihovna) - Ačkoli se prý jedná o knihu pro děti, nijak nelituji, že jsem si ji přečetla. Na jednu stranu lehce úsměvná, na tu druhou velmi smutná kniha s poměrně silným příběhem, na kterém je nejsilnější to, že se odehrává v dětském světě. Chvíli mi trvalo, než jsem se v příběhu zorientovala, než mi došlo, v jakém světě se odehrává a to, co mě nejvíc naštvalo, byl konec. Autorka sama v doslovu uvádí, že dětem se konec líbil, protože každý si může vytvořit svůj vlastní. Já ale nejsem zastánce otevřených konců, to knize dává minus. Nicméně jsem ji přečetla za jediný den a beru ji jako takovou oddechovku.

19. 3. - Assia Djebar - Žena na kusy (knihovna) - Jedná se sice o povídku, nicméně já bych ji řadila spíše mezi novely. Zde mi zpočátku opravdu vadilo, že jsem se nevyznala v dějových linkách. Nevěděla jsem, zda se v příběhu jedná o retrospektivu nebo ne, chvíli sjem si to opravdu myslela, než mi tedy došlo, že se jedná o další dějovou linii. Je to smutný příběh, rozhodně neveselý, ten konec je tedy tragický a já jsem se z příběhu dlouho, opravdu dlouho vzpamatovávala. Ačkoli možná, že jsem se ještě nevzpamatovala...

22. 3. - Tommy Donbavand - Doctor Who - Závoj smutku (vlastní) - První DW kniha, kterou jsem přečetla. Bavila mě, je to veeelmi odpočinkový příběh. Co se mi osobně hodně líbilo, bylo vylíčení Doctora jako takového - opravdu jsem ho viděl před sebou, s tím svým motýlkem (Bowties are cool!) a pouťouchlým úsměvem. Dějové linky jsem četla jeho hlasem, viděla jsem jeho pohyby. Bravurně zpracovaná seriálová postava do knižní podoby.

23. 3. - Hasan Nasr - Šest slz Hasana Nasra (knihovna) - Opět kniha čtená do školy, přečtená za jednu nudnou přednášku. Jedná se o soubor šesti povídek vyňatých z prvního vydané autorova souboru. Četly se snadno, ačkoli to opět nebyly veselé příběhy.

24. 3. - Muhammad Šukrí - Nahý chleba (knihovna) - Nebudu nic předstírat, kniha přečtená opět do školy. Řeknu vám, stejně jako o Assie Djebar, z tohohle se budu vzpamatovávat ještě hodně dlouho - autobiografická kniha s tak silným příběhem... Popravdě, scén s vylíčením násilného sexu (a nejen toho), popisem autorových pocitů, když žil na ulici a živil se zkaženými rybami a podobně, z hlavy jen tak nevyženu. Každopádně bych ji k přečtení rozhodně doporučil, jen je nutné se obrnit trpělivostí a jistou dávkou připraveností na nechutné věci.

29. 3. - Margaux Fargoso - Tygře, tygře (knihovna) - Nevím, jaký popud mysli mě přinutil sáhnout po téhle knize, když předtím jsem četla samé horší příběhy. Ale anotace téhle knihy mě natolik uchvátila, že jsem ji musela přečíst. Velmi silný příběh, který jsem zhltla za pár dní. Výborně napsaná kniha, ale ono hodnotit něčí memoáry je opravdu těžké. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Jarní problémy

5. dubna 2015 v 20:38 | Vera | 
V dnešní době to zná skoro každý - sotva otevřete okno nebo vyjdete ven, okamžitě si utíráte nos a to každých pět minut, pokud si nevezmete prášek na alergii, musíte si neustále kapat do očí, jinak vypadáte, že jsem se právě vrátili z celonoční pařby, kašlete a to nejen v dobu, kdy to vypadá, že kolem nic neroste. Bohužel s sebou ale jaro nepřináší jen tyhle neradostné potíže. Je jich totiž mnohem víc. A bohužel převládají nad radostmi.


Stamps...

5. dubna 2015 v 12:08 | Vera
... aneb poznejte něco málo o mně.