Květen 2015

Čtenářský deník - duben 2015

29. května 2015 v 22:48 | Vera |  Čtenářský deník
6. 4. - Ala´a al-Aswání - Jakobijánův dům (knihovna) - knížku jsem četla do školy, ale rozhodně toho nelituji. Četla se pěkně, vcelku rychle. Co mi trochu vydilo, bylo neustálé odbíhání od hlavních postav. Na jednu hlavní postavu se totiž autor zaměřil v jedné kapitole, na další hned v druhém, a takhle se postavy střídaly. Trochu mě vždycky rozladilo, že se konečně něco stalo a já jsem dočetla kapitolu a místo toho, abych se okamžitě dozvěděla co to bylo, tak jsem se dostala k další postavě. To je jediná taková větší chyba této knihy.

7. 4. - C. C. Humphreys - Vlad - poslední zpověď (knihovna) - Příjmená kniha, kterou sjem tedy četla o něco déle, než jsem zvyklá, ale četla se dobře. Vlad je jedna z mých nejoblíbenějších knižních postav, proto mě tenhle jiný pohled bavil.

13. 4. - Nicholas Sparks - Milý Johne (knihovna) - Viděla jsem film, četla jsem recenze, knihu četla na doporučení... a přesto jsem hrozně zklamaná. První kapitolu jsem četla přes tři dny, ale protože jsem zvyklá věci dokončit, tak jsem i tuto knihu nakonec dočetla. Poté, co jsem konečně přečetla onu první kapitolu, trochu jsem si oddechla, protože ačkoli se mi leckde autorův styl nelíbil, kniha se číst dala. Ale jakmile přišla druhá část knihy, myslela jsem, že umřu. Vážně mě hodně štvalo, že některé pasáže jsou vyloženě odfláknuté a ty, kterým se autor mohl věnovat trochu méně, byly naopak neskutečně propracované. Jsem z knihy opravdu zklamaná, jediná věc, která mě těšila, byla podobnost s filmem (který mám opravdu ráda) a pohled z druhé strany, tedy z té mužské, s čímž se já tedy v knihách nesetkávám tak často (a už vůbec ne v romantických knihách).

20. 4. - Sarah Winman - Když bůh byl králík (knihovna) - Neotřelá, zajímavá kniha. Na jednu stranu jsem byl uchvácená, na druhou stranu trochu zklamaná, čekala jsem popravdě asi trochu víc. V knihovně jsem ji popadle kvůli zajímavému názvu a nelituji toho.

20. 4. Sun´alláh Ibrahim - Komise (knihovna) - Knížka čtená na poslední chvíli na zkoušku. Popravdě... už nikdy! Tak jako nikdy už nechci číst nic od Kafky, od kterého mi stačila jedna povídky, ani od tohoto egyptského autora už nechci nic číst. Příběh je to stejný a z hlavy ho jen tak nedostanu, ale nezaujal mě a styl psaní je mi nesympatický.

20. 4. Svetozár Pantůček - Moderní tuniské povídky (knihovna) - Sbírka několika kratších povídek od tuniských autorů. Jedná se o pěkný průřez tuniskou literaturou. Jelikož mám k Tunisku velmi blízko, četla jsem sice doporuče ze školy, ale nepovinně a kniha se četla velmi dobře.

27. 4. - Gillian Flynn - Zmizelá (knihovna) - Přísahám, že ještě nikdy jsem u knížky nebyl tak naštvaná. Půjčila jsem si ji na doporučení několika přátel. Film jsem neviděla, ale chtěla jsem se na něj podívat, protože to prý "je naprostá bomba, psychologický thriler jako vyšitý, určitě se ti to bude líbit". Nelíbilo. Tečka, vykřičník. Nikdy to už nechci vidět znovu a nikdy to nikomu nedoporučím. Dobře, četlo se to dobře, snadno, styl fajn, ale ten příběh... Předvídatelný, nudný, stokrát natočení v seriálových kriminálkách a konec... k tomu se snad ani nebudu vyjadřovat. Na filmu (ačkoli o něm tady nechci mluvit) byl nejlepší Ben Affleck.

29. 4. Marjane Satrapi - Persepolis (knihovna) - Podívám se na název a říkám si, že to je přeci nějaký sci-fi, tak co nám ho spolužák cpe do přednášky o perské literatuře. No, ono ejhle... Pokud je zde také někdo (a jsem si jistá, že bude, protože mi to řekli spolužáci, kteří studují o pár let výš), kdo si myslí, že se jedná o sci-fi příběh, musím ho vyvést z omylu. Jedná se o komiks, ano, komiks... a co víc... o autobiografický komiks. Naprosto brilantní. Čte se jedním dechem, je naprosto perfektní. Vtipný a trefný. Rozhodně doporučuji.